Kto tworzy Wikipedię?

Większość wykładowców akademickich zakazuje swoim studentom korzystania z Wikipedii jako źródła, zarówno w przygotowywaniu się do zajęć jak i podczas pisania prac zaliczeniowych.

Jednym z powodów jest to, że nie wiadomo, kto tworzy i poprawia artykuły w tej bardzo popularnej, ale i kontrowersyjnej internetowej encyklopedii. Powszechnie uważa się, że jest to wielkie grono autorów, ale głównie amatorów-zapaleńców, a nie profesjonalistów i ekspertów w danej dziedzinie.

Jeśli przyjrzeć się procesowi generowania i redakcji artykułów encyklopedii, to okazuje się, że za ich powstawanie odpowiada niewielki odsetek użytkowników. Spośród milionów czytelników Wikipedii, 1400 osób jest odpowiedzialnych za blisko trzy czwarte liczby edycji artykułów w całym serwisie. „Wikipedia, która miałaby reprezentować wiedzę całej ludzkości, reprezentuje w najlepszym razie wiedzę tej elitarnej grupki wikipedystów” – stwierdza Adam Golański.

Według cytowanych przez niego badań Jimbo Walesa, z Wikipedii, dotyczących anglojęzycznej edycji: „50 procent wszystkich artykułów jest redagowane przez 0,7 procent użytkowników – 524 osoby. Najbardziej aktywne 2 procent użytkowników (owe 1400 osób) odpowiada za redakcję 73,4 procent zmian (edits*)”. Pozostali wprowadzają w najlepszym razie drobne poprawki w pisowni.

Czy więc Wikipedia jest zbiorową mądrością ludzkości czy raczej dziełem nielicznej – jak na skalę przedsięwzięcia – grupy zapaleńców?
Czy może być traktowana jako poważne, naukowe źródło informacji?

* użycie takie metodologii wzbudziło pewne wątpliwości Aarona Swartza: „Wales liczył tylko liczbę zmian – to ile razy użytkownik coś zmienił i zapisał to. Czy wyniki nie byłyby inne, gdyby liczył, ile tekstu każdy użytkownik dodał?” . Swartz przeprowadził on własne badania, dochodząc do nieco innych wniosków niż Wales.

Źródło: Adam Golański, Wikipedia zgromadziła dość pieniędzy, ale wciąż brak jej wiarygodności, Webhosting.pl, 3 stycznia 2009, za: Aaron Swartz, Who writes Wikipedia?, Aaron Swartz, 4 września 2006.

Reklamy

5 Responses to Kto tworzy Wikipedię?

 1. Ejdzej pisze:

  Gdybym pisał tylko o tym, co sam wiem, to bym nawet 10% nie napisał; zdaniem Adama Golańskiego biiografie Adama Chętnika albo Stefana Stanisława Okrzei reprezentują moją wiedzę? No bez jaj 🙂

 2. SP pisze:

  Dziwne, nikt nikogo nie zmusza do korzystania z Wiki, tym bardziej do jej tworzenia. To dlaczego niektórym Wiki przeszkadza? Konkurencja dla niedowartościowanych naukowców?

 3. Wikipedia chyba niewielu osobom przeszkadza. Natomiast jest krytykowana, jak każda publikacja i to bardzo popularna, a więc i szeroko znana – a poza tym tworzona w bardzo nietypowy sposób.

  Nie sądzę, by Wikipedia chciała być konkurencją dla naukowców – o ile pamiętam, to nawet zachęca ich do pisania haseł. Natomiast niewątpliwie jest konkurencyjnym źródłem do ich prac – i za to jest krytykowana, jeśli ten konkurencyjny materiał nie spełnia pewnych standardów.

 4. O Wikipedii także na siostrzanym blogu Poszukiwania.net.

 5. przecietny pisze:

  Wikipedia w żadnej mierze nie może być traktowana jako rzetelne źródło informacji. O ile w przekazywaniu prawd oczywistych taki projekt może się sprawdzić, bo trudno podważyć na przykład podstawowe prawdy matematyczne czy też opacznie je zrozumieć, o tyle w sytuacji gdy zachodzi potrzeba przekazania informacji interpretowanej pojawia się zasadniczy problem jak odróżnić obiektywizm od manipulacji?

  Spora część haseł w polskiej Wikipedii z zakresu nauk politycznych, historii, socjologii jest co najmniej mocno kontrowersyjna, a na pewno sugestywna i rażąco uchybia zasadzie neutralności, która w teorii ma przyświecać edytorom Wikipedii. W dodatku uchybienia te są utrzymywane przez administrację na siłę w zależności od osobistych przekonań administratorów.

  Stąd też trudno jednoznacznie rozstrzygać czy mamy do czynienia z hasłem nieobiektywnym, zwandalizowanym, czy też obiektywnym kiedy ostatnia edycja zatwierdzona została przez administratora więc, teoretycznie, powinna być poprawna, a w rzeczywistości hasło daleko odbiega od standardu neutralności. Wikipedia jest utopijnym projektem zakładającym dobrą wolę wszystkich członków „komuny”, z góry jednak skazana jest na zagładę z powodu czystej ludzkiej złośliwości i powszechnego przekonania, że „moja prawda jest najmojsza”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: